Z ŻYCIA CSRG S.A.
![](http://vpn0.csrg.bytom.pl/wp-content/uploads/2021/06/IMG_9117-263x263.jpg)
Są rany, które nigdy się nie goją.
Mija 10 lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w KWK Krupiński. Akcja rozpoczęła się w dniu 05.05.2011r. o godzinie 19.45, po otrzymaniu przez dyspozytora kopalni meldunku o zapaleniu metanu w górnej części ściany N-12 w pokładzie 329/1. Należała do ekstremalnie trudnych akcji o bardzo dużym zadymieniu, całkowicie ograniczającym widoczność, temperaturze powietrza sięgającej do ok. 40°C i wilgotności względnej 90%. W strefie zagrożenia znajdowało się 39 pracowników, z których 5 pozostało w chodniku wentylacyjnym N-12. W pierwszej fazie akcji wszystkie podejmowane działania miały na celu uratowanie pozostałej załogi. W wyniku tych działań uratowano 4 osoby, jedna osoba zmarła. Niestety śmierć ponieśli również dwaj ratownicy górniczy, dla pamięci których zorganizowana została dzisiejsza uroczystość.
W najważniejszym etapie akcji udział brały łącznie 183 zastępy ratownicze. W poszukiwaniach dwóch zaginionych ratowników użyto wszelkich dostępnych środków i sposobów, takich jak: kamera termowizyjna, z funkcją poszukiwania ludzi w dymach, odbiornik lokacyjny GLOP, ratownicy przewodnicy z psem tropiącym do poszukiwania osób żywych. W dniu 12.05.2011r. po zakończeniu prac ratowniczych, związanych z ewakuacją i ratowaniem zagrożonych pracowników, przystąpiono do działań, mających na celu likwidację zagrożenia pożarowego i wybuchowego. Akcję zakończono w dniu 18.05.2011r. o godzinie 12.05.
Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim uroczyście otwarto dzisiaj, w samo południe, Miejsce Pamięci poświęcone dwóm tragicznie zmarłym ratownikom górniczym – Piotrowi Kędziorowi i Eugeniuszowi Gąsce.
Uroczystość ze względu na panujące jeszcze obostrzenia epidemiczne miała skromny charakter, jednak co najważniejsze wzięły w niej udział rodziny ratowników górniczych, którzy zginęli na służbie.
W swoim wystąpieniu dr. inż. Piotr Buchwald – Prezes Zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu, zwracał się głównie do członków obu rodzin, zapewniając o tym, że należą oni nierozerwalnie do tego środowiska, które stanowi jedną wielką, ratowniczą rodzinę, na którą zawsze można liczyć.
Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej płaskorzeźby dokonały dzieci ratowników. Zarówno dla nich, jak i wszystkich członków rodzin było to niewątpliwie bardzo emocjonalne przeżycie.
W uroczystości udział wzięli również m.in. Adam Wałach i Bronisław Budziński – Dyrekcja KWK Krupiński oraz Leszek Modzelewski i Artur Domowicz – Wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego ZZRG w Polsce.
GALERIA ZDJĘĆ / Pamiątkowa płaskorzeźba 2021
![](http://vpn0.csrg.bytom.pl/wp-content/themes/csrg-theme/assets/images/backtop_07.png)
najnowsze
Akcja ratownicza w KWK ROW-Marcel
27.01.2025 r. o godz. 4.18 dyspozytor CSRG S.A. otrzymał zgłoszenie o akcji ratowniczej w KWK ROW-Marcel Ruch...
WięcejAkcja ratownicza w KWK Knurów-Szczygłowice
Dzisiaj (22.01.2025) o godz. 9.05 dyspozytor CSRG S.A. otrzymał zgłoszenie o akcji ratunkowej w Ruchu Szczygłowice. Na miejsce...
WięcejWspólne ćwiczenia
11 stycznia 2025 r. w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A., w ramach wzajemnej współpracy odbyły się...
Więcej